Ammusest ajast on kivid köitnud inimeste tähelepanu. Iidsetest aegadest saadik on inimkond kividega tegelenud: nendest on ehitatud maju, valmistatud mitmesuguseid jahipidamisriistu ja tarbeesemeid. Kuid inimeste huvi kivide vastu pole kunagi olnud pelgalt praktiline – juba ennemuistsel ajal märkasid inimesed nende ilu. Ilutunne ei ole aga inimesele antud ilmaaegu – see avab uksed teadmiste juurde ning annab oskuse märgata looduse täiuslikkust, millest lähtudes, võivad inimesed omakorda ise luua ja nautida loomingut. Isegi teatud perioodi inimühiskonna arengus nimetatakse „nooremaks kiviajaks“ ehk neoliitikumiks, mil tehti kivist kirveid, nooleotsi, ränikivist, sardoonüksist ja obsidiaanist odasid.

Selles näitusesaalis on avatud kohalike ja Nõukogude Liidu territooriumilt pärit kivide ja mineraalide püsiekspositsioon. See on moodustatud endise A. Popolitovi erakollektsiooni põhjal. Siin võib teada saada, millest koosnevad ja kuidas moodustuvad settekivimid, aga näiteks ka tundma õppida karpide, molluskite, käsnade, käsijalgsete elu, kes elasid mere põhjas 450 miljonit aastat tagasi või tutvuda veel lisaks kividega, mis võivad paikneda elava inimese kehas.

Mineraaloogia ja paleontoloogia näitusel on eksponeeritud kohalikud mineraalid: põlevkivi, lubjakivi, graniit, kambriumisavi, püriit, markasiit, galeniit, kaltsiit, liivakivi, basalt, fosforiit, dolomiit. Sillamäe ajalugu on olnud tihedalt seotud diktüoneemakivimi (argilliidi) ümbertöötlemisega.

Näitusel on esindatud: korallid, karbid, pärlid, merevaik, marmor-oonüks, stalaktiidid, kaltsiidid ja teised mineraalid. Need on toodud Tjan-Šani, Kirgiisia, Kasahstani, Afganistani koobastest. Te võite kuulata ekskursioonijuhi haaravat jutustust koobaste salapärasest elust ja teada saada mitte ainult nendes moodustuvatest imepärastest kividest vaid ka mumio tekkest.

Siin on eksponeeritud kvartsi, päevakivi ja kunstlikult kasvatatud mineraalide suur valik. Te võite imetleda kuukivide, seeniidi, spektroliidi, tiigrisilma salapärast sädelust või hoida käes oma struktuuri poolest täiuslikku mäekristalli. Veel näete lihvitud sinist topaasi, saate teada „kuradisõrme“ - belemniidi raviomadustest, ahhaadi ja jaspise päritolust. Lisaks sellele kuulete lugusid ekspeditsioonidest Tjan-Šanile, Uraali, Siberisse ja Koola poolsaarele ning saate teada milline on horoskoobi järgi teie mineraal.

Kuid kõige tähtsam on see, et mineraale võib siin katsuda ja tunnetada.  

Muuseumi püsinäitused